HORMON

Hormon wzrostu (ang. Human Growth Hormone) jest wydzielany w przednim płacie przysadki mózgowej. Następnie poprzez układ krwionośny pobudza on receptory znajdujące się w całym organizmie. W wątrobie powoduje wydzielanie insulinopodobnych czynników wzrostu (IGF-1, IGH-2), które stymulują wzrost syntezy białek.

To właśnie hormon wzrostu jest odpowiedzialny za wzrost ciała od momentu urodzenia, aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Dorosły organizm nie potrzebuje już tak dużych ilości HGH. Dlatego jego naturalna produkcja zostaje znacznie ograniczona. Jednak odkryto, że przyjmowanie zewnętrznych dawek ludzkiego hormonu wzrostu pozwala przywrócić ciału zdolność do odbudowy i wzrostu, jaką posiadało ono w wieku nastoletnim.

W konsekwencji działania HGH, we krwi pojawia się więcej białek, które następnie staną się elementem budulcowym różnych tkanek, w tym mięśni. Dzięki temu u osób trenujących, które zażywają dodatkowe ilości HGH następuje szybszy przyrost efektów. Dodatkową korzyścią jest także zwiększona regeneracja kontuzji i urazów. Także gojenie się ran ulega zauważalnemu przyspieszeniu. HGH stymuluje również podział trójglicerydów w tkance tłuszczowej, które są następnie uwalniane do krwi i wykorzystywane przez organizm.

Dodatkowo na skutek działania insulinoodpornych czynników wzrostu HGH zwiększa się ilość cukry we krwi, a jednocześnie zmniejsza jego ilość, która jest wyłapywana i magazynowana w postaci tłuszczu. Dla osób trenujących daje to korzyść podwójnego rodzaju. Po pierwsze w dużym stopniu zwiększa bieżący zapas energii, który może zostać wykorzystany podczas aktywności fizycznej. Oznacza to, że trening może trwać dłużej i być bardziej intensywny. Po drugie wzrost insulinoodporności pozwala uniknąć nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej, ponieważ nadmiar energii w ciele przeznaczany jest na cele budulcowe i energetyczne, a nie akumulacyjne.

Aktywne filtry